Premiile UCIN! La gala de la Teatrul National au participat foarte multe vedete

1, Marele Premiu şi Trofeul Uniunii Cineaştilor
La Gomera, regia Corneliu Porumboiu
 

  1. Premiul Special al Juriului
    Călătoria fantastică a Maronei, regia Anca Damian
     
  2. Premiul pentru regie „Lucian Pintilie”
    Tudor Giurgiu  pentru filmul Parking
     
    4. Premiul pentru scenariu
    Bogdan Toma, Liviu Săndulescu pentru filmul Cărturan
     
    5.Premiul pentru imagine
    Tudor Mircea pentru imaginea filmului La Gomera
     
    6. Premiul pentru costume
    Ana Ioneci, Claudia Bunea pentru filmul Maria, Regina României
     
    7. Premiul pentru decor
    Nora Dumitrescu, Laura Russu pentru filmul Maria, Regina României
    8. Premiul pentru interpretare  feminină
    Roxana Lupu pentru rolul Regina Maria din filmul Maria, Regina României
     
    9. Premiul pentru interpretare masculină
    Radu Botar pentru rolul Episcopul Iuliu Hossu din filmul Cardinalul
     
    10. Premiul pentru interpretare feminină rol secundar
    Julieta Szonyi pentru rolul Mama din filmul La Gomera
     
    11. Premiul pentru interpretare masculină rol secundar
    Anghel Damian pentru rolul Prințul Carol din filmul Maria, Regina României
     
    12. Premiul pentru montaj
    Roxana Szel pentru filmul La Gomera
     
    13.Premiul pentru  coloana sonoră
    Cristinel Șirli pentru filmul Maria, Regina României
     
    14.Premiul pentru muzica originala „Adrian Enescu”
    Pablo Pico pentru filmul Călătoria fantastică a Maronei
     
    15.Premiul pentru scurt metraj de ficţiune
    Havana, Cuba, regia Andrei Huțuleac
     
    16.Premiul pentru film documentar de lung metraj
    Timebox, regia Nora Agapi
     
    17.Premiul pentru film documentar  scurt metraj
    Creativ, regia Ioana Grigore
     
    18.Premiul pentru film de animație
    Opinci, regia Anton & Damian Groves
     
    19.Premiul pentru film de televiziune
    Reg ina Mamă Elena, Regina celor 4 exiluri, regia Camelia Csiki
     
    20. Premiul  Opera Prima „Alexandru Tatos”
    MO, regia Radu Dragomir
     
    21. Premiul pentru machiaj
    Nastasia Mateiu, Clara Tudose pentru filmul Maria, Regina României
    22. Premiul Speranțe cinematografice
    Ultimul preot, regia Alma Buhagiar
  3. Premiul Academic și Trofeul Uniunii Cineaștilor             
    Dinu Tănase
    Florin Piersic
    Constantin Vaeni
     
  4. Premiul de excelență al Uniunii Cineaștilor                     
    Tora Vasilescu
    Radu Igazsag
    Melania Oproiu
     
     
  5. Diplomă de Excelență
    Roland Pupăză
     
     
  6. Premiul președintelui           
    Dana Rogoz- MO, regia Radu Dragomir
     
  7. Premiile asociației criticilor și filmologilor din UCIN:
     
    “Premiul Ion Cantacuzino”
    pentru  publicistică cinematografică
    domnului Mihai Fulger
    pentru calitatea articolelor publicate
    în revista „Film”şi blogul „Adevărul”
     
    “Premiul George Littera”
    pentru carte de film (ex aequo)
    doamnei Magda Mihăilescu
    pentru volumul “Sora mea din Australia. Trecute întâlniri cu Irina Petrescu”
Horia Brenciu
Horia Brenciu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *